Zioła.

Zioła.
autorem artykułu jest Jerzy Beka

Zioła - leki natury.

Najwyższy stworzył lekarstwo na ziemi a człowiek powinien korzystać z tych skarbów ile tylko może. Mówi się o ziołach, że są nieskuteczne i wolno działają. Być może i wolno ale skutecznie trwale i nie szkodzą organizmowi. Jesteśmy przecież połączeni w jeden łańcuch życia. Oczywiście są rośliny trujące lub takie , które trzeba stosować bardzo ostrożnie. Ciekawostka jest fakt, że leki syntetyczne, ich skład, są często „wzorowane” na ziołach, uzyskuje się tak zwane chemiczne odpowiedniki związków zawartych w ziołach.. Wykazano też, że liczne preparaty roślinne współdziałają korzystnie z wieloma syntetykami. Leki ziołowe działają wręcz osłonowo, przy stosowaniu chemii.
Badania wykazują, że leki roślinne są stosowane przede wszystkim w chorobach kobiecych, przewodu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych, górnych dróg oddechowych, układu krążenia, skóry. Przyprawy roślinne wywierają określony wpływ na człowieka, działają rozkurczowo, bakteriobójczo, regulują czynności wydzielnicze i trawienne. Człowiek od zarania swoich dziejów stosował dary natury, było to kiedyś instynktowne, po prostu „wiedział” co mu zaszkodzi a co pomoże. Niestety utracił tę umiejętność. Zwierzęta w dalszym ciągu posługują się ta wiedzą, one nigdy się mylą i jedzą tylko te rzeczy które im nie szkodzą a wręcz przeciwnie , jeśli na coś cierpią instynktownie szukają tych roślin , które w danym momencie będą dla nich korzystne.

To znany i zaobserwowany w przyrodzie fakt.
Z czego się robi preparaty roślinne;
-z kory (cortex) raczej młodych drzew
-korzenie i kłącza
-kwiat, koszyczek, kwiatostan
-ziele
-owoce, dojrzałe
-pączki

Jakie związki czynne występują w roślinach:
-związki cukrowe , skrobia, fruktoza, celuloza, pektyny
-glikozydy, przeczyszczające, wzmacniacze
-alkaloidy, rozkurczowo i przeciwbólowo
-garbniki, ściągające , przeciwbiegunkowe,
-antrazwiązki, przeczyszczająco
-saponiny, wykrztuśne,
-flawonoidy, wzmacniają naczynia, moczopędnie, rozkurczowo, przeciwzapalnie,przeciwgrzybiczo
-antocyjany, na naczynia włosowate, ostrość widzenia
-kumaryny, , rozkurczowo, uspokajająco,
-olejki eteryczne, moczopędne, wykrztuśne, żółciopędne, robakobójcze, przeciwzapalne, uspokajające,
-kwasy organiczne, wit.c,
-tłuszcze, przeciwmiażdżycowe,
-glukozynolaty, bakteriobójczo,
-witaminy i sole mineralne

Stosowanie ziół jest bezpieczne, oczywiście, gdy mamy wątpliwości lub gdy już wystąpią jakieś niepożądane efekty, trzeba konsultować z lekarzem ich używanie. Polecam korzystanie z różnych poradników ziołowych, których na rynku jest zatrzęsienie, mają one różny poziom merytoryczny.
Polecam osobiście – Rośliny lecznicze . A. Ożarowski., W. Jaroniewski, świetny i przejrzysty poradnik .Dla specjalistów - Ziołolecznictwo - poradnik dla lekarzy A. Ożarowski , bardzo wnikliwy i szczegółowy. Są tam miliony użytecznych informacji, które ułatwią posługiwanie się dobieraniem leków. Dostając bowiem lek do ręki warto zaznajomić się z ich składem.
W dzisiejszych czasach pojawiając się na rynku nazwy , których nazwy idą w setki , często zawierają podobne składniki.
Jerzy Beka.
http://dbajosiebie.webnode.com

--
http://dbajosiebie.webnode.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl