Parki w Warszawie
autorem artykułu jest Piotr Sobolewski
Czy kiedykolwiek ktoś z was zastanawiał się nad tym jaką powierzchnię zajmują parki w warszawie? Który jest największy, który najpiękniejszy ? Ten artykuł będzie miał na celu przedstawienie kilku z najważniejszych parków miasta stołecznego Polski. Parki zajmują 8 procent powierzchni miasta stołecznego. Parki mają powierzchnie od 2 hektarów do nawet 70 hektarów. Jest ich łącznie 82.
Na początek można powiedzieć co nieco o Ogrodzie Saskim. Największym założeniem urbanistycznych tamtych czasów jest Oś Saska, a owy ogród jest zachowanym elementem tego jakże niezwykle ambitnego projektu. Nosił miano ogrodu królewskiego z racji tej, że przylegał do monarszej rezydencji Sasów. Obecna powierzchnia która zajmuje ogród to 15,5 hektara.
Kolejnym obiektem który znalazł się na naszym celowniku jest jakże niezwykły Ogród Krasińskich. Od początku związany z Pałacem Krasińskich powstał na tyłach owej jakże równie pięknej budowli. Opiewał mianem największego ogrodu w Warszawie do momentu powstania Ogrodu Saskiego. Po długiej wojnie został poszerzony i na chwilę obecną zajmuje 11,8 hektara.
Innym wartym uwagi może być ogród powstały w Wilanowie stąd też jego nazwa. Powstał jako ogród pałacowy nieopodal rezydencji podmiejskiej króla Jana II Sobieskiego w drugiej połowie siedemnastego wieku. Spacerować można parkiem za niewielką opłatą od godziny 9.30 aż do zmierzchu.
Następnym parkiem będzie Park Łazienkowski, który do dziś nosi miano największego i najpiękniejszego parku Warszawy. Mówi się także, że jest to jeden z nielicznych i najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w Europie, a jest to nie małe wyróżnienie. Na tym terenie istniał zwierzyniec do czasu gdy nadeszły lata siedemdziesiąte osiemnastego wieku i wybudowano ten park.
Godnymi uwagi są też Ogrody Zamkowe, rozciągnięte są one od Zamku aż po Wisłę, na naprawdę stromej skarpie zarówno jak i u jej podnóża, mając łącznie 5,8 hektara powierzchni. Kształtowały się ona bagatela sześć stuleci zachowując przy tym różno epokowe części sztuki ogrodowej.
Drugim parkiem, tuż po Warszawskich Łazienkach, pod względem wielkości jest Park Skaryszewskich. Jest to przykład pięknych parków modernistycznych. Założony przez Franciszka Szaniora, w tamtych czasach był dyrektorem ogrodów miejskich. Park wybudowano w latach 1906-1922.
Park praski jest parkiem krajobrazowo-geometrycznym. Jego piękno mogła podziwiać szeroka publiczność już w 1871 roku. Na terenie tego parku można było znaleźć wiele miejsc rozrywki takich jak kawiarenki czy cukiernie a już w 1903 roku nieopodal wejścia wybudowano Teatr Praski. Rok 1928 przyniósł kilka zmian, między innymi park został powiększony a do jego atrakcji dopisano ogród zoologiczny zajmujący powierzchnie 12 hektarów. Na dzień dzisiejszy ogród zoologiczny zajmuje 40 hektarów a sam Park Praski zaledwie 18,5 hektara.
Park ujazdowski jest stosunkowo mały w porównaniu do innych parków bo zajmuje zaledwie 5 hektarów. Jeszcze niedawno bo sto lat temu był tylko zwykłym placem na którym urządzano zabawy i gry. Park projektował wyżej wymieniony dyrektor, projekt przewidywał staw z mostkami i wodospadem, zrealizowano go między 1893 a 1896. Przyciągającymi uwagę przechodniów są dwa elementy, rzeźba gladiatora i rzeźba Ewy.
Jest także mały park o którym tylko wspomnimy. Zajmuje on 17 hektarów. Położony malowniczo otaczając warszawską Cytadelę na terenie zabudowań fortecznych. Park założono w 1925 roku.
Pola Mokotowskie to jak sama nazwa mówi pola i dzikie łąki na których na początku ubiegłego stulecia polowano na dzikie ptaki. W latach 90. ubiegłego wieku studenci w ramach Międzynarodowych Studenckich Warsztatów Projektowych mieli pomóc w urządzeniu Pola Mokotowskiego. Ostatnie plany studenckie przewidują, że Pole Mokotowskie stanie się parkiem dzielnicy studenckiej która otoczy pola, jak na razie to tylko plany strategiczne. Warszawa posiada część śródmiejską parku zajmującą powierzchnię 18,09 hektara.
--
Zapraszam do odwiedzin dwóch warszawskich serwisów.
Warszawa- Źródło Twojej wiedzy o stolicy
Hotele Warszawa- Najtańsze noclegi w Warszawie poprzez rezerwację online
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl