Angielskie banki dla Polaków

Angielskie banki dla Polaków
autorem artykułu jest Daniel Paterak

Najwięksi potentaci na brytyjskim rynku bankowym tacy jak HSBC, NatWest, Lloyds czy Barclays wydają kompleksowe broszury informacyjne w języku polskim, przygotowują specjalne oferty dotyczące kont, czy też wreszcie zatrudniają szeregi polskich pracowników tworząc telefoniczne centra informacyjne lub też tworzą specjalne „polskie” oddziały swoich placówek. Promotorem w tym względzie był HSBC, który jeszcze w ubiegłym roku promował kampanię tzw. „konta – paszport”. Oferta była skierowana generalnie do różnych nacji przybywających na Wysypy, ale reklamy na przystankach autobusowych w Londynie były… w języku polskim.

Czy takie działanie banków to skutek tradycyjnej angielskiej uprzejmości? Oczywiście nie. Wedle oficjalnych statystyk na terenie Wielkiej Brytanii pracuje 600 tys. Polaków. Nasi rodacy stali się więc bardzo atrakcyjną grupą społeczną, na której można zarobić. Tym bardziej, że jeśli przyjrzeć się szczegółowo wszystkim ofertom kierowanym do Polaków zawierają one opcje płatne np. pobieranie opłat za prowadzenie konta. Tymczasem prowadzenie tzw. basic account (najbardziej podstawowe konto) jest w Zjednoczonym Królestwie bezpłatne. Banki w przeciwieństwie do zwyczajów, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce nie pobierają opłat za wydawanie kart, możliwość śledzenia stanu swojego rachunku w internecie czy w bankomacie, czy też za samo prowadzenie konta. I jeśli nawet pobieramy gotówkę z innego bankomatu niż ten, w którym mamy konto, nikt nie pobiera od nas żadnej prowizji. O ile tak się ma zdarzyć, na ekranie monitora zawsze pojawi się informacja, że od pobranej kwoty zostanie pobrana prowizja i stanie się tak tylko wtedy, jeśli klient wyrazi na to zgodę. Prawda, że są to dość proste i oczywiste rzeczy? Niestety dla banków funkcjonujących w Polsce nie są ciągle czymś normalnym. Każdy bank zarabia i tak wystarczająco dużo dzięki temu, że zdeponowaliśmy w nim nasze pieniądze. Każda dodatkowa opłata ma na celu wyśrubowanie zysku.

Konto za darmo

Jeśli więc już zdecydujemy się na przyjazd do Wielkiej Brytanii, pamiętajmy, że zakładając konto, mamy okazję to zrobić za darmo. Inaczej sprawa wygląda z przelewem zarabianych pieniędzy do Polski. Za to oczywiście już płacić musimy. Angielskie banki chcą odkroić dla siebie spory kawałek z tortu usług transferu pieniędzy zagranicę i stać się konkurencją dla takich potentatów jak Western Union i MoneyGram. Otwierając konto w banku możemy np. otrzymać kartę do przelewu pieniędzy dla bliskiej osoby w Polsce.

Bez wątpienia największą korzyść z poszerzenia oferty angielskich banków odniosą ci z naszych rodaków, którzy chcą skorzystać z bardziej skomplikowanych usług bankowych - czyt. zaciągnięcie kredytu. Tutaj pomoc polskiego doradcy na pewno się przyda. Tym bardziej, że nawet średnia znajomość angielskiego może się okazać niewystarczająca przy wyjaśnianiu zawiłości bankowej umowy.

--
Daniel Paterak
specjalista od mediów
www.giganciswidnicy.pl
biuro@giganciswidnicy.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl